Niš
From Wikipedia
|
||
Površina | 596.71 km² | |
Broj stanovnika | 250,518 (2002) | |
Pozivni broj | +381 (0)18 | |
Poštanski broj | 18000 | |
Geografski položaj | 43°19'N 21°54'E |
|
Vremenska zona | UTC+1 | |
Nadmorska visina centar grada | 194m | |
Prosečna t (°C) Juli Januar |
11.2°C +21.2°C +0.2°C |
|
Oznaka registarske tablice | NI | |
Izvršna vlast | Gradonačelnik Skupština Grada |
|
Gradonačelnik | Smiljko Kostić (od 2004.) | |
Internet adresa | http://www.nis.org.yu/ |
Niš je grad u južnoj Srbiji, smešten na reci Nišavi. Sa 250,518 stanovnika (popis 2002.) drugi je po veličini grad u Srbiji. Niš zauzima površinu od oko 597m².
Kroz svoju dugu istoriju Niš se nalazio u sastavu mnogih carstava i država, igrajući ulogu administrativnog, vojnog i trgovinskog centra i važne saobraćajne veze na rimskom putu Via militaris, kasnije zvanim Carski drum, koji je spajao Evropu i Malu Aziju. Sam položaj Niša učinio ga je strateški važnim i time primamljivim gradom za mnoge osvajače. Niš se nalazio pod vlašću Dardanaca, Tračana, Ilira, Kelta, Grka, Rimljana, Huna, Avara, Srba i drugih, zatim Bugarskog, Ugarskog, Vizantijskog, Otomanskog carstva. Godine 1878. ulazi ponovo u sastav Srbije, bivajući još pod nemačkom okupacijom u toku Prvog i Drugog svetskog rata. Uticaj različitih naroda koji su vladali Nišom primećuje se u kulturnom nasleđu grada, pre svega u njegovoj arhitektonskoj raznovrsnosti.
Niš danas administrativni centar Nišavskog okruga, važan privredni, univerzitetski, kulturni i politički centar Srbije.
Sadržaj/Садржај |
[uredi - уреди] Geografija i klima
Niš se nalazi na 43°19' latitudi severno i 21°54' longitudi istočno u dolini reke Nišave. Smešten je na 194m nadmorske visine (centralni gradski trg). Najviši vrh je Sokolov kamen na Suvoj planini (1523m), a najniza tačka je Trupale (173m). Površina grada je 596.71 kvadratnih kilometara.
Klima Niša je umereno-kontinentalna, sa prosečnom godišnjom temperaturom od 11.2°C. Juli je najtopliji mesec u godini sa prosekom od 21.2°C. Najhladniji mesec je januar, u proseku 0.2°C. Prosek godišnje količine padavina je 567.25 mm/m². Vazdušni pritisak je u proseku is 992.74 mb. Prosečna jačina vetra je nešto manja od 3 bofora
[uredi - уреди] Demografija
U Nišu danas živi preko 90% srpskog stanovništva a druga po veličini etnička zajednica su Romi kojih ima preko 5%. Ostali deo čine etničke zajednice koje ne prelaze 1%.
[uredi - уреди] Istorija Niša
Glavni članak: Istorija Niša
[uredi - уреди] Praistorija i Stari vek
Na osnovu arheoloških iskopavanja može se zaključiti da je teriotorija na kojoj se danas nalazi grad Niš bila nasljena ljudskim zajednicama još od perioda srednjeg paleolita (100.000-30.000 god. p.n.e.). Ostaci iz paleolita, nađeni na lokalitetu Kremenac, čuvaju se u arheološkoj zbirci Narodnog muzeja u Nišu. Iz perioda bronzanog doba pronađeni se grobnice u Medoševcu i veliko naselje, koje se nalazi pored antičkog nalazišta Medijana.
Prema najčešće navođenoj tezi o etimološkom poreklu imena grada, Niš su imenovali Kelti sa značenjem Vilin grad.
Naissos je bio grčka kolonija. Niš jedno od mogućih mesta na kojima se nalazila grčka mitološka Nisa, naseljena nimfama, gde je Dionis odrastao i po kojoj je dobio ime.
U vreme Rimskog carstva grad ima ime Naissus, što je romanizovani naziv grčkog imena Naissos.
Rimljani osvajaju Niš u toku Dardanijskih ratova u I veku pre nove ere i grad se razvija kao strateška raskrsnica, vojni i trgovinski centar u provinciji Gornjoj Meziji. U II veku nove ere Niš je bio već dovljno poznat grad da ga Ptolomej u svojoj Geografiji pominje kao jedan od četiri najveća grada Dardanije.
Septembra, 268. godine rimska vojska predvođena carom Galijenom, i dvojicom budućih careva: glavnim komandantom Markom Aurelijem Klaudijem i komandantom konjice Aurelijanom sukobila se sa Gotima kod Niša u najkrvavijem okršaju III veka, poznatom pod imenom Bitka kod Naisusa. Tom prilikom pobijeno je između 30.000 i 50.000 Gota. Bitka kod Naisusa obezbedila je postojanje Zapadnom carstvu još dva naredna veka.
U Nišu je 27. februara, 272., rođen sin vojnog komandanta Konstantin Hlorusa i krčmareve kćerke Flavije Julije Helene, budući car Konstantin Veliki. U rodnom gradu car [Konstantin I] sagradio je carsku vilu [Medijana], koja je danas važno arheološko nalazište. Mozaički podovi i drugi ostaci carskog luksuza čuvaju su u muzeju na Medijani. Aristokratske vile su smeštene u okolini carske palate.
Godine 284., kada je car Dioklecijan odvojio Dardaniju od Gornje Mezije i učionio je zasebnom oblašću, grad Niš je postao glavni grad ove rimske provincije.
U toku IV veka osniva se eparhija u Nišu, čime Niš postaje i jedan od važnih religijskih centara. Bazilika iz IV veka u Nišu je jedna od najstarijih hrišćanskih spomenika u svetu.
Odličan strateški položaj i bogatstvo Niša učinili su ga čestom metom napada mnogih naroda. Iako je car Julijan Apostata ojačao zidove oko Niša kako bi ga učinio neosvojivim, Niš je često osvajan, spaljivan i razara. Najpre ga osvaja Atila uz silovit napad. Tom prilikom Huni su masakrirali stanovništvo grada. Godinama kasnije su obale reke bile još uvek pokrivene ljudskim kostima, kao ostacima hunskog razaranja. Još 448. Piskus opisuje Niš kao grad koji deluje napušteno, sa par bolesnih osoba koje leže po crkvama i obalama reke punim ljudskih kostiju. Delimično obnovljen grad ponovo ruše Varvari 480. godine.
[uredi - уреди] Srednji vek
Kasnije je vizantijski car [[Justinijan I] (527-565) pokušao da obnovi Niš, ali grad nikada nije povratio svoj urbani sjaj iz IV veka.
Tokom prve polovine VI veka nove ere grad napadaju Avri i Sloveni. Sloveni su pokušala da osvoje Niš osam puta, da bi ga konačno osvojili 615. godine.
Bugarski car Simeon (Bugarski car) osvaja Niš krajem IX veka, ali Vizantija vraća Niš pod svoju vlast u XI veku. Car Manojlo I utvrđuje grad i u njemu se sastaje dva puta sa Stefanom Nemanjom, međutim za vreme vladavine Andronika I osvaja ga ugarski kralj Bela III, da bi ga već 1185. osvojio srpski vladar Stefan Nemanja. Dok je bio u srpskim rukama, Stefan Nemanja je koristio Niš kao svoju bazu za vojne akcije. Stefan Nemanja je 27. jula 1189. godine u Nišu primio cara Svetog rimskog carstva Fridriha I Barbarosu, sa 100.000 njegovih krstaša, predlažući mu zajednički napad na Vizantiju. Međutim, grad 1196. pobovo pada u Vizantijske ruke, a Srbi ga osvajaju tek 1241. godine, i vladaće njime sve do 1375. godine kada Niš dolazi po prvi put u sastav Otomanskog carstva.
Godine 1443. Niš se ponovo našao u rukama Srba, a Branković ga je predao Mrnjavčevićima. Hrišćanske vojske predvođene ugarskim vojskovođom Janoš Hunjadijem (poznatim kao Sibinjanin Janko u srpskoj narodnoj poeziji) zajedno sa srpskom despotom Đurađ Brankovićem pobedili su Turke i potukli ih do Sofije. Važna bitka odigrala se kod Niša, koji je ostao slobodan grad još skoro godinu dana posle toga.
[uredi - уреди] Moderno i savremeno doba
Niš je ponovo pao pod tursku vlast 1448. godine i ostao u Osmanlijskom carstvu narednih 245 godina. U ovom periodu Niš je bio jedno od sedišta turske vojne i civilne vlasti. Tvrđava (u Nišu), koja je tada sagrađena, i dalje predstvalja jednu od najlepših i najbolje sačuvanih građevina takve vrste na Balkanu. Staro utvrđenje je sagrađeno u prvim dekadama XVIII veka (1719-1723). Podignuto je na mestu starijih tvrđava (utvrđenje) iz rimskog, vizantijskih i srednjovekovnog perioda. Tvrđava (u Nišu) ima višeugaonu osnovu, osam terasa i četiri masivnih kapija. Prostire se na površini od 22 hektara i opasana je zidinama dugim 2.100m, 8m visokim i 3m debelim u proseku. Sa spoljne strane Tvrđava (u Nišu) je bila opasana širokim šančevima, od kojih je severni i danas sačuvan. Pored masivnih zidina, dobro očuvane su i južna Stambol-kapija i severna Beogradska kapija, dok su severna Vidin-kapija i jugo-istočna Jagodin-kapija tek delimično očuvane.
Godine 1737. Niš je okupiran od austro-ugarske vojske. Turci su predali grad bez borbe, ali su se iste godine, takođe bez borbe, vratili u Niš.
U toku Prvog srpskog ustanka ustanička vojska se našla pred Nišom tek 1809. godine, krećući se ka Kosovu. Karađorđe je predlagao da se na Niš krene celokupnom vojskom, ali su ostali vojskovođe tražili da se Niš napadne sa četiri fronta, kako je na kraju i bilo urađeno. Ukupno 16000 srpskih ustanika je stiglo do Niša 27. aprila, 1809. predvođeni Milojem Petrovićem. Izgradili su šest šanceva: prvi i najveći bio je na Čegru pod komenadom vojvode Stevana Sinđelića. Drugi je bio u Gornjem Matejevcu, u bilizini [[Latinska crkva (u Nišu]|Latinske crkve]], sa Petrom Dobrnjcem, treći je severoztapadno od Kamenice sa vojvodom Ilijom Barjaktarevićem, četvrti u Kamenici sa komandantom Milojem Petrovićem, peti je bio iznad Kamenice sa vojvodom Pauljom Matejićem i šestu u Donjem Matejevcu. Predlog Miloja Petrovića da se Niš odmah napadane nije bio prihvaćen, već se želelo da se grad drži u blokadi. Turska vojska je dobila pojačanje od 20.000 vojnika iz Jedrena, Soluna, Vranja i Leskovca. Turci su 31. maja 1809. godine napali Sinđelićev šanc na Čegru. Boj se vodio celog dana. Kako je nadmoć Turaka postajala očevidnija, a pomoć iz ostalih šančeva nije stizala, Stevan Sinđelić je pri naletu Turaka u šanac, pucao u magacin s municijom i razneo oko 3.000 Srba i daleko više Turaka.
Posle bitke na Čegru izgrađena je kula na putu za Carigrad krajem leta 1809. godine. Kula je izgrađena po nalogu Hursid-paše, tadašnjeg zapovednika Niša, od glava srpskih vojnika poginulih na Čegru, time jedinstvena u svetu. U Ćele-kulu su uzidane 952 lobanje srpskih vojnika kao opomena srpskom narodu. Nad kulom je 1892. podignuta kapela koja danas čuva 58 preostalih lobanja. Ćele-kula predstvalja jedunstven spomenik takve vrste u svetu.
Borbe za oslobođenje Niša počinju 29. decembar 1877. a knez Milan je ušao u Niš 11. januara 1878. godine. Na Berlinskom kongresu potvrđeno je da Niš ulazi u sastav Srbije. U to vreme u Nišu često zaseda skupština. Prvo zasedanje Narodne skupštine Srbije desilo se u zgradi osnovne škole iza Saborne crkve, 23. novembra, 1878. godine.
Pred početak Prvog svetskog rata, 1914. godine u Niš prelazi Vlada i Narodna skupština. Niš postaje ratna prestonica. Iste godine 7. decembra u Narodna skupština zaseda u Nišu i donosi tzv. 'Nišku deklaraciju' o ujedinjenju Srba, Hrvata i Slovenaca.
Oktobra 1915. Niš okupiraju Bugari. Niš je oslobođen 12. oktobra, 1918. godine kada vojska Prve srpske armije na čelu sa vojvodom Petrom Bojovićem ulazi u Niš.
U Drugom svetskom ratu okupacija Niša traje od 1941. do 1944. Na početku okupacije u Nišu je otvoren prvi nacistički koncentracioni logor u Jugoslaviji, iz koga je oko 12.000 logoraša odvedeno i streljano na Bubnju. Godine 1942., 12. februara odigralo se masovno begstvo iz logora, događaj poznat pod nazivom proboj logora na Crvenom Krstu. Tom prilikom je oko 100 ljudi pobeglo. O ovom dogadjaju snimljen je film Lager Niš, 1987. godine, u režiji Miomira Stamenkovica. Godine 1944., 14. oktobra Niš je oslobođen od Nemaca.
U prvoj polovini devedesetih XX veka Niš važi za „crveni grad“, jako uporište SPS-a. Međutim, 1996. godine Niš je prvi grad u Srbiji koji je ustao protiv opresivnog režima Slobodana Miloševića. Koalicija Zajedno je pobedila na lokalnim izborima 1996. i prvi demokratski gradonačelnik bio je Zoran Živković, kasnije i premijer Srbije.
U toku bombardovanja 1999. godine Niš je bio česta meta napada, kada su uništena industrijska postrojenja, aerodrom i ubijeno 20 civila kasetnim bombama bačenim pored tvrđavske pijace. Od zaostalih kasetnih bombi nastradalo je više osoba i posle prestanka bombardovanja.
[uredi - уреди] Arhitektura
U Nišu se može primetiti arhitektura koja pripada raznim istorijskim i umetničkim epohama. Od orijentalne arhitekture, koju su doneli Turci, preko balkanske i socijalrealističke do postmoderne.
[uredi - уреди] Značajne zgrade
- Glavna pošta
- Gimnazija
- Dom mladih
- Palata pravde[[1]]
- Banovina[[2]]
- Kuća Stambolijskih
- Pasterov zavod
- Gimnazija
- Učiteljski dom
- Narodni muzej
- Kuća za venčanja
- Kalča
- Gorča
- Predsedništvo Skupštine grada
[uredi - уреди] Ulice
Glavni članak: Spisak niških ulica
- Ulica Pobede – Pobedina
- Trg Oslobođenja
- Obilićev venac
- Kazandžijsko sokače
- Ulica cara Dušana – Dušanova
[uredi - уреди] Parkovi
- Čair
- Bubanj (park u Nišu)
- Park svetog Save
- Tvrđava (u Nišu)[[3]]
[uredi - уреди] Privreda
[uredi - уреди] Industrija
Niš je jedan od najbitnijih industrijskih centara Srbije, poznat po duvanskoj, elektonskoj, mašinskoj, tekstilnoj i prehrambenoj industriji. Neke od većih kompanija su:
- Duvanska industrija – Niš – DIN
DIN je osnovana 1930. godine na sadasnjoj lokacij na Crvenom Krstu. Godine 1995. osnovan je istrazivacki institut, koji odabira i proizvodi duvan i dizajnira nove duvanske proizvode. Avgusta 2003. Philip Morris Corporation je kupila DIN u toku privatizacije. Phillip Morris je uložio ulupno 580 miliona Eura, sto je najveća investicija u Srbiji 2003. godine.
- Građevinar je nastao 1961. godine pod imenom Grapon. Građevinar je izvodio velike građevinske radove u Nišu, Beogradu, Istočnoj Srbiji, Rusiji, Bugarskoj, Izraelu, Jordanu, Ujedinjem Arapskim Emiratima.
- Elektronska Industrija – Niš EI – Nis je osnovana 1948. kao institut za proizvodnju radio uredjaja i rentgen aparata.
- Vulkan (fabrika guma u Nišu) – industrija guma je otvorena 1937. godine. Proizvodi sirok spektar razlicitih gumenih proizvoda, kao i proizvode koji se koriste u ruarstvu i gradjevinskoj industriji.
- Masinska industrija Niš – MIN je osnovana 1884. godine i proizvodi razlicite vrste opreme sa primenom u rudarstvu, zeleznici, matalurgiji, hemijskoj i gasnoj industriji.
- Žitopek je osonovan 1947. godine i proizvodi hleb i pecivo.
- Niška pivara proizvodi pivo i bezalkoholna pica. Pivaru je osnovao Jovan Apel 1884. godine.
- Nitex proizvodi tkanine i odeću. Kompaniju je osnovao 1897. godine Mile Ristić sa sinovima.
[uredi - уреди] Saobraćaj
[uredi - уреди] Autobuski saobraćaj
Gradske autobuske linije pokriva Niš-ekspres i nekoliko privatnih autobusa. Međugradski saobraćaj u potpunosti pokriva Niš-ekspres.
[uredi - уреди] Železnički saobraćaj
[uredi - уреди] Turizam
[uredi - уреди] Izletišta
- Niška Banja
- Sićevačka klisura
- Jelašnička klisura
- Suva planina
- Bojanine vode
- Kamenički vis
- Cerjanska pećina
[uredi - уреди] Istorijski spomenici
- Ćele kula
- Tvrđava (u Nišu)
- Medijana
- Kazandžisko Sokače
- Logor na Crvenom Krstu
- Bubanj (park u Nišu)
- Starohrišćanska bazilika sa martirijumom, u Jagodin-mali
- Ranohrišćanska grobnica s freskama s kraja IV veka
[uredi - уреди] Kulturni i društveni život grada
[uredi - уреди] Obrazovanje
Grad Niš ima ukupno 80 osnovnih, i 19 srednjih škola i 11 fakulteta.
Prva svetovna osnovna škola osnovana je 1830. godine na insistiranje niških trgovaca i zanatlija kod kneza Miloša da omogući nastavu na srpskom jeziku. Pre toga u Nišu su jedino popovi i kaluđeri obrazovali decu spremajući ih za sveštenićki poziv, a bogatiji građani su mogli da šalju svoju decu u grčke škole.
Godine 1830. knez Miloš u Niš šalje svog pisara Spiridona Jovanovića, koji organizuje svetovnu nastavu na srpskom jeziku, uprkos protivljenju sveštenika u Nišu. Kako se broj učenika povećavao, Spiridon Jovanović je odabrao svog najtalentovanijeg učenika Atanasija Tasu Petrovića i proizveo ga u učitelja, sa njegovih svega 17 godina. Zajedno sa „učitelj-Tasom“ u opismenjavanju radi i Anastasija – Nasta Dimitrijević, prva učiteljica prve mešovite škole u Nišu, osnovane već 1845., takođe pored Saborne crvke.
Ipak, zaoštravanjem odnosa između Turske i Kneževine Srbije otežava se položaj učitelja i učiteljica u Nišu. Obnavlaja se naredba da se u Niš ne mogu dovoditi učitelji i učiteljice iz Srbije. Godine 1861. u školskoj zgradi podmetnut je požar i zgrada izgara do temelja. Nova zgrada sazidana je 1863/4. godine na mestu stare i nazvana je „Muška narodna škola“.
Prva niška gimnazija osniva se nepunu godinu po oslobođenju Niša od Turaka, 27. septembra, 1878. godine, po ukazu kneza Milana Obrenovića. Gimnazija počinje sa radom 20. novembra 1878. godine, sa ukupno 48 učenika.
Učiteljska škola u Nišu se osniva 1882., a 1894. i viša devojačka škola. Prvi fakulteti u Nišu počinju da se otvaraju 1960. godine pri Beogradskom univerzitetu, a Univerzitet u Nišu se osniva 1965. godine, 15. juna. Univerzitet u Nišu danas ima 13 fakulteta, od kojih se dva nalaze van Niša.
[uredi - уреди] Muzeji
- Narodni muzej
- Arheološka izložba Narodnog muzeja Niš
- Muzej Medijana
- Ćele-kula
- Muzej zdravstvene zaštiete – Pasterov zavod
- Muzej logor „Crveni Krst“
- Spomen soba Branka Miljkovića
- Spomen soba Stevana Sremca
[uredi - уреди] Festivali i godišnje manifestacije
- Horske svečanosti
- Filmski susreti – Festival glumačkih ostvarenja domaćeg igranog filma
- Nimus – Niške muzičke svečanosti – festival ozbiljne muzike
- Nišvil – džez festival
- Nisomnia – muzički festival
- Sićevačka likovna kolonija
- Sićevačka književna kolonija
- Car Konstantin i Carica Jelena – gradska slava (3. jun)
- Pantelejski vašar
- Palilulsko veče
[uredi - уреди] Sport
[uredi - уреди] Sportski objekti
[uredi - уреди] Sportski klubovi
Glavni članak: Spisak sportskih klubova u Nišu
===Stonoteniski klub Železničar Branka Miljkovića 1 kontakt +381644420652===
[uredi - уреди] Lokalni mediji
[uredi - уреди] Novine
[uredi - уреди] Televizijske stanice
- Kopernikus Cable Network
- Banker TV
- BelleAmie TV
- TV Nais
- Global
- RTV Nišava(na romskom jeziku)
- NTV
- RTV ARTvizija [www.tvartvizija.co.yu]
- Puls TV
- Jumbo TV
- TV 5 [4]
[uredi - уреди] Radio-stanice
- Radio ART 97,4 MHz www.artfm.info
- Radio NEW FAIR PLAY UKT 88,3 MHz www.newfairplay.co.sr
- Radio Baltazar 90,2 MHz www.baltazar.co.yu
- Radio Santa Claus 89,0 MHz
- Radio S 91,1 MHz www.radios.co.yu
- Radio B92 104,7 MHz www.b92.net
- Radio City 104,9 MHz www.cityradio.co.yu
- Fast radio 102,7 MHz
- Blue FM 103,1 MHz
- Radio Niš 99,5 MHz
- Radio Banker 98,3 MHz radio.bankerinter.net
- Radio Petica 105,5 MHz www.rtv5.co.yu
- Radio Nišava 104,0 MHz
- Radio Belle Amie 95,6 MHz
- Radio Belle Amie Folk Kanal 98,7 i 100,7 MHz
[uredi - уреди] Organizacije
[uredi - уреди] Političke organizacije u Nišu
- G17plus
- GSS
- DS
- DSS
- Nova Srbija
- Pokret snaga Srbije
- Pokret za demokratsku Srbiju
- Socijaldemokratija
- Socijalistička partija Srbije
- Srpska radikalna stranka
- Srpski pokret obnove
- Liberalno demokratska partija LDP
[uredi - уреди] Nevladine organizacije
Glavni članak: Spisak nevladinih organizacija u Nišu
- Astronomsko društvo „Alfa“
- Centar za razvoj građanskog društva „Protecta“
- Centar za razvoj informisanja i demokratije CeRID [5]
- Centar za slobodne izbore i demokratiju CeSID
- Differentia – omladinska nevladina organizacija
- Društvena organizacija za kulturne i naučne aktivnosti „Jezgro“
- Društvo Dante Aligijeri za promovisanje italijanskog jezika i kulture
- Društvo za zaštitu i unapređenje mentalnog zdravlja dece i omladine – Otvoreni klub
- Društvo za zaštitu životne sredine
- EKOpolis
- ELSA – Evropsko udruženje studenata prava – lokalna grupa Niš
- Evanđeosko Udruženje Studenata - EUS
- Evropski studentski forum – AEGEE-NIŠ
- Gradska organizacija gluvih i nagluvih
- Institut Istok-Zapad
- JUNIR – Jugoslovensko udruženje za naučno istraživanje religije
- Kolo srpskoh sestara
- Lambda, Centar za promociju i unapređenje LGBT ljudskih prava i Queer kulture
- Međunarodna asocijacija za urbanu ekologiju
- Međuopštinska organizacija slepih i slabovidih
- Odbor za ljudska prava
- OGI – Odbor za građansku inicijativu
- Rotari klub "Niš"
- Rotari klub "Niš-Konstantin Veliki"
- Savez civilnih invalida rata
- SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja
- Studentska unija Filozofskog fakulteta
- Udruženje „Stare Nišlije“
- Udruženje distrofičara regiona Niš
- Udruženje građana članova porodica i prijatelja mentalno obolelih osoba „Zvono“
- Udruženje nezavisnih intelektualaca „Trag“
- Udruženje paraplegičara nišavskog okruga
[uredi - уреди] Politika
[uredi - уреди] Gradska vlada
[uredi - уреди] Administrativna podela
Grad Niš obuhvata pet opština:
[uredi - уреди] Gradsko prijateljstvo
|
[uredi - уреди] Ličnosti povezane sa Nišom
- Branko Miljković (pesnik) – rođen u Nišu
- Dragan Stojković – Piksi (fudbaler) – rođen u Nišu
- Dušan – Duško Radović (pisac) – rođen u Nišu
- Konstantin Veliki (car) – rođen u Nišu
- Kornelije Kovač (kompozitor) – rođen u Nišu
- Milutin - Mića Tatić (glumac) – rođen u Nišu
- Mladen - Mlađa Nedeljkovic (glumac) – rođen u Nišu
- Šaban Bajramović (pevač) – rođen u Nišu
- Stevan Sremac (pisac) – živeo i radio u Nišu
- Tanasije Uzunović (glumac) – rođen u Nišu
- Želimir Žilnik (reditelj) – rođen u Nišu
- Žika Milenković (glumac) – rođen u Nišu
- Zoran Ćirić (pisac) – rođen u Nišu
- Zoran Živković (premijer Srbije) – rođen u Nišu, gradonačelnik Niša
- Stojan Andrić (dirigent i kompozitor) - rodjen u Nišu.
- Zoran Andrić (Dirigent,Kompozitor,Direktor Konc.Agencije "And Art Music") - rodjen u Nišu
[uredi - уреди] Vidi takođe
- Važni datumi Niša
- Niška eparhija
[uredi - уреди] Spoljni linkovi
- Sve o Nišu,Dešavanja,Info ,Sve na jednom mestu
- www.nis.org.yu Zvanični Website
- Plan grada Niša, Gradski vodič
- Turistička organizacija Niša
- Univerzitet u Nišu
- Narodno pozorište Niš
- Narodno pozorište Niš
- Forum grada Nisa
- NVO Differentia-Niš
- Prezentacija grada Niša
- Javno komunalno preduzeće "Parking servis" - Niš
|
|||||
---|---|---|---|---|---|
Preko milion stanovnika: | Beograd | ||||
Preko 100,000 stanovnika: | Kragujevac | Niš | Novi Sad | Priština | Prizren | ||||
Preko 19,000 u centralnoj Srbiji: | Aranđelovac | Bor | Čačak | Ćuprija | Gornji Milanovac | Jagodina | Kraljevo | Kruševac | Leskovac | Loznica | Novi Pazar | Paraćin | Pirot | Požarevac | Priboj | Prokuplje | Smederevo | Smederevska Palanka | Šabac | Užice | Vranje | Zaječar | ||||
Preko 19,000 u Vojvodini : | Apatin | Bačka Palanka | Bečej |Inđija | Kikinda | Kula | Pančevo | Ruma | Senta | Sombor | Sremska Mitrovica | Subotica | Temerin | Vrbas | Vršac | Zrenjanin | ||||
Preko 19,000 na Kosovu i Metohiji : | Đakovica | Gnjilane | Kosovo Polje | Kosovska Mitrovica | Obilić | Orahovac | Peć | Podujevo | Uroševac | ||||
Vidi još : | spisak gradova i spisak naseljenih mesta |