Tirana
From Wikipedia
Tirana (albanski: Tiranë ili Tirana) je glavni i najveći grad Albanije. Po zvaničnim procenama ima 353.400 stanovnika (2003.), mada druge procene navode znatno veći broj - čak do 1.000.000. Tirana je osnovana 1614, a postala je glavni grad 1920 godine.
Tirana se nalazi na koordinatama 41,33° sever, 19,82° istok, u istoimenoj oblasti i okrugu. Prosečna nadmorska visina iznosi 90 m.
Tirana se nalazi na reci Išm, i glavni je albanski industrijski i kulturni centar. Glavne industrijske grane su poljoprivredna, tekstilna, farmaceutska i metalska. Tirana je doživela veliki rast i uspostavila mnogo novih industrijskih grana od 1920-ih.
Tirana trenutno pokušava da razvije turističku industriju, mada su ovi napori otežani zbog političke nestabilnosti.
Sadržaj/Садржај |
[uredi - уреди] Kulturni elementi
Ethembegova džamija (Et'hem Bey Mosque), čiju gradnju je 1789. započeo beg Mola, a završio 1821. godine njegov sin Hadži Ethem beg, parunuk Sulejmana Paše je značajan objekat. Još jedna interesantna građevina u blizini džamije, na Skenderbegovom trgu je kula sa satom (Kulla e Sahatit), izgrađena 1830. 2001. godine je završena izgradnja najveće crkve u Tirani, katoličke crkve svetog Pavla. Svetsko sedište islamskog religioznog reda Bektaši Sufi se nalazi u Tirani.
Grad je takođe sedište Univerziteta u Tirani, osnovanog 1957, i mnogih državnih i društvenih zdanja, kao što je Albanski institut nauka, Akademija umetnosti, Poljoprivredni univerzitet, Vojna akademija, Institut ministarstva spoljnih poslova, Narodna skupština, i Visoki sud.
[uredi - уреди] Istorija
Tiranu je 1614. godine osnovao otomanski general Sulejman Paša, koji je izgradio džamiju, pekaru i tursko kupatilo, i, po popularnom mišlenju, nazvao grad imenom "Tehran", u čast svojoj vojnoj pobedi kod Teherana u Persiji (danas Iran). Međutim, ovo zadnje je kontroverzno, jer postoje raniji pomeni o dvorcu u planini Dajti, po imenu Tirkan, u šestom veku, u spisima jednog vizantijskog istoričara. Kaže se da je Tirkan postojao od prvog veka pne. Još jedan pomen ovog regiona, u venecijanskim spisima, naziva ovaj region njegovim današnjim imenom. Ovi spisi datiraju oko 1412. Mali grad je izabran za privremenu prestonicu Albanije (kao kompromis između Južne i Severne Albanije) od strane privremene vlade, januara 1920. Novembra 1944, komunistička vlada Envera Hodže je uspostavljena u ovom gradu nakon što je 17. novembra 1944. oslobođen od nemačke okupacije.
Gradsko stanovništvo, koje je procenjeno na samo 12.000 1910. godine je poraslo na 30.000 na popisu 1930. i 60.000 1945. uprkos godinama strane okupacije i rata. Tokom 1950-ih, Tirana je doživela period izrazitog industrijskog rasta, uz porast broja stanovnika na 137.000 1960. godine. Kasnih 1990-ih, Tirana je doživela najbrži priliv stanovnika, jer su se Albanci sa severa zemlje u velikom broju selili u prestonicu u nadi za bolji život.
Trenutno, grad pati od problema prenaseljenosti, kao što su problem odlaganja otpada, nedostatak tekuće vode i struje, kao i izrazito visok nivo zagađenja usled 300.000 automobila koji se kreću gradom (Gardijan, 27. mart, 2004.). Probleme samo pogoršava zastarela infrastruktura. Uprkos problemima, u Tirani je prisutna izrazito visoka stopa gradnje novih zgrada, posebno u predgrađima, gde veliki broj ulica još nije dobio ni ime. (BBC) Postoje navodi da su mnoge od ovih zgrada rezultat pranja novca.
Tokom zadnjih godina, zagađenje je postalo jako veliki problem u Tirani, jer se broj automobila povećao nekoliko puta. Ovo su mahom stariji modeli, sa dizel motorima, koji zagađuju mnogo više nego noviji automobili koji su prisutni u drugim delovima Evrope. Štaviše, gorivo koje se koristi u Albaniji sadrži veći procenat sumpora i olova nego što je dozvoljeno u članicama EU.
Treba napomenuti da u predgrađu grada postoji veliki pošumljeni park koji umanjuje efekat zagađenja vazduha.
Sadašnji gradonačelnik Tirane, Edi Rama, pokušava da ulepša grad čišćenjem obala reke Lane, i farbanjem starih zgrada.
Tokom kasnih 1980-ih i 1990-ih, Tirana je bila središte nasilnih demonstracija koje su na kraju dovele do pada komunističke vlade.
[uredi - уреди] Fenomen "vedrih boja"
Po završetku vladavine Envera Hodže, posljednjeg didkatora u ovom dijelu istočne Evrope, počinju bolji dani za Tiranu. Grad, koji je do tada bio zatvoren u sebe, polako počinje da se otvara prema drugim zemljama. Godine `04, Edi Rama, gradonačelnik Tirane, dobija nagradu za najboljeg gradonačelnika svijeta. Mnogi se slažu da je tome doprinijela njegova vizija Tirane kao vedrog grada, i njegov projekat mijenjanja gradskih fasada, za srpski ukus možda i drečavim, te neusklađenim bojama, ali očigledno odlično prihvaćenim od strane stranih medija te samih stanovnika glavnog albanskog grada. Uzrok ovako drastičnim promjenama je bilo sivilo koje je vladalo u Tirani do prije Raminog dolaska, jer je grad za vrijeme Envera Hodže bio izuzetno zapušten, te su sve zgrade u gladu ili izgubile fasadu, ili je fasada posivila, a to je uticalo na opšte raspoloženje u gradu. Međutim, problem koji se javlja u zadnje vrijeme je taj da i nove fasade otpadaju sa starih zgrada zbog dotrajanosti. Zato je gradska uprava krenula u generalno renoviranje grada, te izradu novih prostornih i urbanističkih planova, sa namjerom da sve stare zgrade u budućnosti zamijeni novim, ne napuštajući Raminu ideju vedrih boja.
[uredi - уреди] Klima
Temperatura varira između 6,7°C u januaru, i 23,8°C u julu. Godišnji nivo padavina je 1.200 mm, a najsuvlji meseci su juli i avgust.
[uredi - уреди] Vidi još
- Istorija Albanije
- Spisak gradova u Albaniji
- Turizam u Albaniji
[uredi - уреди] Spoljašnje veze
- www.tirana.gov.al (službeni sajt)
- Vodič 2002. - Zanimljivosti o Tirani
- Mapa Tirane (1,35 MB)
- Ko su bili Iliri
- Foto albumi: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
- 360° pogled u flešu: [9]
- Istoria Tirane - fuzija islamskih i hrišćanskih uticaja
- Mape i slike iz vazduha
[uredi - уреди] Članci
Koordinate: 41° 19' 32" SG Š, 19° 49' 11" IGD