Procol Harum
From Wikipedia
- Za ostala značenja v. Procol Harum (razvrstavanje).
Procol Harum | |
Image:050314 paris-ms 125.jpg |
|
Žanr | Psihodelični rock Progresivni rock |
Aktivno bavljenje | 1967. — 1977. 1991. — danas |
Muzička kuća | The Paramounts |
Članovi i članice | |
---|---|
Gary Brooker Geoff Dunn Matt Pegg Josh Phillips Geoff Whitehorn Keith Reid |
|
Bivši članovi i članice | |
Dave Ball Dave Bronze Mark Brzezicki Alan Cartwright Chris Copping Matthew Fisher Mick Grabham Bobby Harrison David Knights Dee Murray Pete Solley Robin Trower B.J. Wilson |
|
Službena stranica sastava |
Procol Harum je engleski rock sastav formiran 1960., čija se glazba temelji na progresivnom rocku, psihodeličnom rocku i vrlo često na simfonijskom rocku. Najpoznatiji su po hit singlu iz 1967. "A Whiter Shade of Pale" koja je klasična balada i zadržala se šest tjedana na broju jedan britanske top liste. Procol Harum nastavak svoje karijere baziraju na progresivnom i psihodeličnom rocku ali isto tako svojim stilom obuhvaćaju blues i pop glazbu. Razilaze se 1977., a ponovo se okupljaju 1991.
Sadržaj/Садржај |
[uredi - уреди] Početak
"Procol Harum" korijene vuče iz uživo sastava "The Paramounts" u kojem od 1959. sviraju Gary Brooker i Robin Trower. Stacioniraju se u Southendu (Engleska), a potpisuje ih izdavačka kuća "Parlophone". Nakon njihovog razlaza 1967., Gary Brooker i tekstopisac Keith Reid objavljuju oglas u "Melody Makeru" i tako nastaje sastav "Procol Harum".
[uredi - уреди] Povijest
Godine 1967. sastav "Procol Harum tada čine članovi;
- Matthew Fisher – orgulje
- Dave Knights – bas gitara
- B.J. Wilson – bubnjevi
- Robin Trower – gitara
- Gary Brooker – klavir vokal
- Keith Reid – tekstopisac
Originalno ime dobivaju od svoga menadžera Guya Stevensa, koji je imao problema s prijevodom latinskog imena pa se često koristilo Procul His.
U svibnju 1967. objavili su svij prvi singl "A Whiter Shade of Pale", koji dolazi na vrh britanske top liste i prodan je u više od 6 milijuna primjeraka. Skladba je klasična balada u Bachovom stilu sa neobaroknim zvukom orgulja i Reidovim nadrealističkim tekstom kao i psihodeličnom atmosferom. Nakon dolaska gitariste Robina Trowera i bubnjara B.J. Wilsona, ponavlja se Top 10 sa singlom "Homburg", a ova dva hita mogu se naći na njihovom prvom albumu Procol Harum iz prosinca 1967. Godinu dana nakon toga izlazi album Shine On Brightly, kojim dominira 18-minutna epska tema "In Held 'Twas in I" sa kojom zaobilazi pop i rock glazbu i najavljuje progresivni rock. Sljedeći njihov album je A Salty Dog koji izlazi u lipnju 1969. na kojemu uz klasičnu, pop i rock glazbu priključuje i blues. Na ovom albumu počinju glazbene napetosti između Robina Trowera i ostalih članova sastava.
Unatoč skromnoj prodaji albuma, Procol Harum bili su među najpopularnijim sastavima progresivnog rocka. Kao glazbene zvijezde najviše su se isticali, pjevač i klavijaturista Gary Brooker i gitarista Robin Trower, koji nakon snimanja njihovog albuma iz srpnja 1971. Home, odlazi u solo karijeru tragom Jimia Hendrixa. Home je jedan je od najboljih albuma ne samo u njihovoj diskografiji već i najbolji materijal progresivnog rocka ranih sedamdesetih sa iznimnom Trowerovom gitarom u kombinaciji sa gudačima.
Uživo album iz 1972. Procol Harum Live with the Edmonton Symphony Orchestra također slijedi uspješnost prethodnih albuma. Njime su i predstavili nove članove sastava, Davea Balla na gitari i Alana Cartwrighta na basu. Na materijalu s nalazi i uspješni singl "Conquistador" sa koncertnom snimkom teme.
U Velikoj Britaniji sve više gube publiku ali zato postaju popularni u SAD-u i Kanadi, pa im stoga sljedeći albumi Grand Hotel (1973.), Exotic Birds and Fruit (1974.) i Procol's Ninth (1975.) dolaze na njihove top liste. Ipak Procol's Ninth bio je popularan i u Engleskoj, zahvaljujući hit singlu "Pandora's Box".
To su bili i posljednji uspjesi sastava Procol Haruma koji su polako gubili nadahnuće i publiku. Nakon objavljivanja ne baš tako zapaženog albuma iz ožujka 1977. Something Magic, razilaze se i više ne nastupaju kao sastav do 1991.g. Izvorna postava sa Robinom Trowerom okuplja se '91., a rezultat toga je osrednji album The Prodigal Stranger[1].
[uredi - уреди] 1991. i nadalje
Procol Harum nanovo se okuplja 1991.g., a tada sastav čine članovi; Brooker, Fisher, Trower i Reid (Wilson je umro 1990.)i izdaju album The Prodigal Stranger ali album nije zabilježio neki veći uspjeh kod publike pa i prodaja ide vrlo slabo. Poslije okupljanja sastava i izdavanja novoga albuma, Brooker i Fisher ali ne Trower, nekoliko godina sviraju po turnejama u SAD-u i svijetu što traje do sredine devedesetih.
U srpnju 1997. veliki broj obožavatelja obilježava 30 godina od izlaska i uspjeha singla "A Whiter Shade of Pale" i pozvani su svi bivši i sadašnji članovi sastava. Koncert u "Redhillu" gledali su obožavatelji širom svijeta. Direktan rezultat toga koncerta bilo je nastajanje njihovih službenih internet stranica "Beyond the Pale" koje u listopadu 1997. kreiraju njihovi obožavatelji. Bilo je vrlo neobično da obožavatelji sa ponosom svakodnevno održavaju stranice "Beyond the Pale". Karakteristike održavanja stranica bile su najnovije vijesti u vezi s događanjima sastava "Procol Harum", detalji sa koncerata održanih '70-tih godina i raznim porukama od sastava.
Internet stranice sačinjene su od mnogih pojedinaca i bilo je svakakvih novih prijedloga koji su mogli zainteresirati sastav. Upravo sa tim je bio vođen projekt "The Palers' Project", na kojemu zajedno sudjeluju obožavatelji i sastav. Preko internet stranica financiraju snimanje tri dvostruka CD albuma na kojima se nalaze skladbe "Procol Haruma". Četvrti i posljednji dvostruki album pripremljen je 2007.g.
Poslije 2001. sastav (kojeg tada čine: Brooker, Fisher, na gitari Geoff Whitehorn i Elki Brooks, Matt Pegg bas gitara i Mark Brzezicki bubnjevi) svira mnoge koncerte najčešće po Europi ali također po Japanu i SAD-u. Koncert iz 2001. u Kopenhagenu izlazi na DVD-u 2002.g. Godine 2003. izdaju album The Well's on Fire, a u prosincu 2003. snimaju uživo materijal sa Londonskog koncerta i izdaju ga na DVD-u 2004. pod nazivom Live at the Union Chapel. Iste godine Matthew Fisher odlazi iz sastava "Procol Harum".
Sastav i dalje nastupa po turnejama sa Joshom Phillipsom koji je zamijenio Fishera, a od originalne postave ostao je još samo Gary Brooker. U lipnju 2006. nastupaju na Islandu na Wight festivalu, gdje su već jednom svirali davne 1969. Iste godine u mjesecu kolovozu održavaju dva velika koncerta na otvorenom u Danskoj. Pred kraj 2006. nastupaju u Švicarskoj, Norveškoj i ponovo u Danskoj ali Geoff Dunn na bubnjevima mijenja Marka Brzezickog, koji je navodno kako se pričalo otišao na turneju sa sastavom The Who. Dunn završava sa njima europsku turneju 2007. još u Italiji, Njemačkoj i Nizozemskoj. "Procol Harum" nastupa zajedno sa orkestrom na otvorenom koncertu gdje 30. lipnja u Švedskoj izvode operu "Dalhalla".
Od 20. pa do 21. srpnja 2007.g. obožavatelji organiziraju obilježavanje 40 godina od izdavanja njihovog prvog singla "A Whiter Shade of Pale" i njegovog velikog uspjeha. Povodom toga održavaju se dva velika koncerta na Smith Squaru u Londonu. 20. srpnja "Procol Harum" nastupa sa jednom obrađenom verzijom skladbe i sa nekoliko novih pjesama, "Sister Mary" i "Missing Persons".
[uredi - уреди] Sudski proces (autorstvo)
Zbog autorstva nad skladbom "A Whiter Shade Of Pale" na sudu su završili klavijaturista Matthew Fisher i glavni vokalista Gary Brooker. Fisher tvrdi da je on autor spomenute skladbe i svoja je prava zatražio putem suda, s druge strane, Brooker tvrdi da je skladbu "A Whiter Shade Of Pale" napisao zajedno sa Keithom Reidom, prije nego je Matthew došao u sastav i tvrdi da mu nije jasno kako se Fisher tek sad nakon 40 godina sjetio da je napisao jedan dio pjesme[2]. 20. prosinca 2006. Matthew Fisher dobio je sudski spor kojim mu se dodjeljuje 40% autorstva nad skladbom[3], a takva presuda izazvala je presedan u glazbenom svijetu. U listopadu 2007. Brooker se žali na sudsku presudu i pokreće novi postupak.
[uredi - уреди] Diskografija
[uredi - уреди] DVD izdanja
- 1999 The Best of Musikladen Live
- 2002 Live
- 2004 Live at the Union Chapel.
[uredi - уреди] Vanjske poveznice
- ClassicBands.com - 'Procol Harum'
- ProcolHarum.com - Službene stranice sastava
- TrowerPower.com - Službene stranice Robina Trowera
- MatthewFisher.com - Službene stranice Matthewa Fishera
[uredi - уреди] Izvori
- ↑ Zlatko Gall, "Velika svjetska rock enciklopedija", Split, 2005. godine. ISBN 953-7088-35-9
- ↑ A Whiter Shade Of Pale sudski proces
- ↑ BBC o presudi
Bivši članovi: Dave Ball · Graham Broad · Dave Bronze · Mark Brzezicki · Alan Cartwright · Chris Copping · Matthew Fisher · Mick Grabham · Bobby Harrison · David Knights · Dee Murray · Tim Renwick · Ray Royer · Don Snow · Pete Solley · Henry Spinetti · Jerry Stevenson · Robin Trower · Ian Wallace · B.J. Wilson |
Značajni doprinosi: Guy Stevens · Bill Eyden ·Tim Renwick |
Diskografija |
---|
Studijski Albumi: Procol Harum · Shine On Brightly · A Salty Dog · Home · Broken Barricades · Grand Hotel · Exotic Birds and Fruit · Procol's Ninth · Something Magic · The Prodigal Stranger · The Well's on Fire Uživo albumi: Procol Harum Live with the Edmonton Symphony Orchestra · One More Time - Live in Utrecht 1992 · Ostali albumi: The Long Goodbye · Ain't Nothin' to Get Excited About · |