Međunarodna organizacija
From Wikipedia
Međunarodna organizacija (ili međudržavna) je organizacija čiji doseg i oblast dejstva obuhvata više država.
Raspoznajemo dve osnovne vrste ovih organizacija, a to su:
- međunarodne međudržavne organizacije, čije članice su suverene države, i
- međunarodne nevladine organizacije, koje su formalno privatne organizacije.
Pojam međunarodna organizacija pre svega se odnosi na međudržavne organizacije.
Sadržaj/Садржај |
[uredi - уреди] Formalno-pravni status
Formalno-pravno govoreći, međunarodna organizacija mora biti osnovana sporazumom koji joj daje pravosnažnost. Ovako osnovane međunarodne organizacije predmet su međunarodnog prava i mogu da ulaze u sporazume i sporove međusobno ili sa pojedinim državama. Na ovaj način, međunarodne organizacije razlikujemo od drugih međudržavnih grupa, kao što su na primer G8 i G77, a koje nisu osnovane međunarodnim sporazumom. S druge strane, treba uočiti razliku između međunarodnih organizacija i sporazuma; iako se međunarodne organizacije utemeljuju sporazumima, neki sporazumi, npr. Severnoamerički sporazum o slobodnoj trgovini NAFTA nije međunarodna organizacija pošto nema sopstvenu administraciju već se oslanja isključivo na administracije zemalja članica sporazuma.
[uredi - уреди] Kategorizacija međunarodnih organizacija
Imajući pravni i administrativni status u vidu, međunarodne organizacije možemo svrstati u dve kategorije, i to:
- po članstvu,
- po funkciji
Međunarodne organizacije možemo da razlikujemo na osnovu država članica i da li je članstvo slobodno ili ograničeno. Članstvo u nekim međunarodnim organizacijama (globalne organizacije) otvoreno je za sve države sveta. U ovu kategoriju svrstavamo UN (Ujedinjene nacije), njene posebne agencije i STO (Svetsku trgovinsku organizaciju).
Najčešći primer međunarodnih organizacija sa ograničenim članstvom su regionalne organizacije, na primer Evropska unija ili Afrička unija. Ograničenje može biti i po drugim kriterijumima, kao na primer Komonvelt ili Frankofonija, koje su utemeljene na istorijsko-kulturološkim vezama, OPEK (organizacija zemalja izvoznika nafte), koja se temelji na specifičnoj ekonomskoj aktivnosti i interesu, ili pak religiozne.
Neke funkcionalne, specijalističke organizacije prethodile su svim ostalim međunarodnim organizacijama. U 19. veku, Francuska je bila fons et origo (inspirator i podstrekač) mnogih takvih organizacija. Na primer, Međunarodni biro za težine i mere stacioniran je u Parizu, sa ciljem da održi i reguliše SI (metrički) sistem. Drugi primer funkcionalnih organizacija jesu patentne organizacije.
[uredi - уреди] Primeri međunarodnih organizacija
[uredi - уреди] Globalne organizacije
- Ujedinjene nacije, i njene specijalizovane agencije i pridružene organizacije
- Svetska trgovinska organizacija
- Međunarodna hidrografska organizacija
- Svetski poštanski savez
[uredi - уреди] Regionalne organizacije
- Evropa: Evropska unija (EU/EU), Savet Evrope, Evropska svemirska agencija, Evropska asocijacija za slobodnu trgovinu, Evropska patentna organizacija
- Amerika: Organizacija američkih država (OAS/OAS), Južnoamerička zajednica država, Merkosur (Južno zajedničko tržište), Andska zajednica, Karipska zajednica (KARIKOM/CARICOM), Organizacija istočno karipskih zemalja (OECS/OECS), Rio grupa, Centralno američki parlament
- Afrika: Afrička unija (ranije Organizacija za afričko jedinstvo), Savet za poravnanje (Conseil de l'Entente), Ekonomska zajednica zapadno afričkih zemalja (EKOVAS/ECOWAS), Južnoafrička zajednica za razvoj (SADK/SADC), Međudržavno nadleštvo za razvoj(IGAD/IGAD)
- Azija: Azijski kooperativni dijalog (AKD/ACD), Asocijacija jugo istočnih azijskih nacija(ASEAN/ASEAN), Južnoazijska asocijacija za regionalnu saradnju (SAARC/SAARC), Zalivski savet za kooperaciju
- Trans-atlantske: Organizacija severnoatlantskog sporazuma (NATO), Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS/OSCE)
- Evro-azijske: Zajednica nezavisnih država (ZND), Šangajska organizacija za kooperaciju (SCO/SCO), Evro-azijska ekonomska zajednica
- Pacifik: Azijsko-pacifički ekonomski forum (APEK/APEC), Forum pacifičkih ostrva
[uredi - уреди] Organizacije osnovane po drugim kriterijumima
- Organizacija za ekonomsku kooperaciju i razvoj (OECD/OECD)
- Organizacija zemalja izvoznika nafte (OPEK/OPEC)
- Komonvelt nacija (Velika Britanija i većina njenih nekadašnjih kolonija)
- Frankofonija (Francuska i većina njenih nekadašnjih kolonija)
- Zajednica zemalja u kojima se govori Portugalski (Comunidade dos Países de Língua Portuguesa)
- Organizacija iberijsko-američkih država (Španija, Portugalija i Latinska Amerika)
- Latinska unija (Unión Latina) (Okuplja sve zemlje u kojima se govori Romanski jezik)
- Pokret nesvrstanih
- Arapska liga
- Organizacija islamske konferencije
- Međunarodna organizacija bratskih gradova (Sister Cities International)