Serer
From Wikipedia
Serer (također izgovarano kao Serreer, Sereer, Sèrèr, Sérér, Seréer, Sèréer, Séréer itd.) je naziv za drugu po veličini etničku skupinu u Senegalu i glavnu etničku skupinu u Gambiji. Njihove drevne države uključuju Kraljevstvo Sine i Saloum. Podijeljeni su u nekoliko skupina koje govore međusobno nerazumljivim jezicima:
- Serer-Sine govori se u Sine-Saloumu, Kaolacku, Diourbelu, Dakaru i mnogim drugim područja; predstavlja službeni jezik u Senegalu.
- Serer-Safen govori se u jugoistočnom Dakaru, u zaleđu Petit Cotea.
- Serer-Ndut govori se u Mont-Roland području sjeverozapadno od Thiesa.
- Serer-Noon govori se oko Thiesa.
- Serer-Palor govori se o manjem području između Rufisquea and Thiesa.
- Serer-Lehar govori se u manjem području sjeverno od Thiesa.
Svi Serer jezici osim Serer-Sinea (najvećeg) su klasificirani u posebnu grupu kao Cangin jezici. Sereri imaju prilično detaljni sistem tradicionalne vjere koji uključuje sveprisutnog boga zvanog Roog, različite dimenzije života i smrti, prostora i vremena, te teške pregovore s duhovima umrlih predaka. Sereri su se pružili priličan otpor širenju islama, te su mnogih od njih danas katolici. Najpoznatiji Serer, senegalski prvi predsjednik Léopold Sédar Senghor bio je Serer-Sine katolik. Kao druga po veličini skupina u Senegalu, stagnirali su u usporedbi s energičnijim i dominatnijim Wolofima. Većina Serera govori Wolof kao drugi jezik, a nakon migracije u gradove, često kao i prvi jezik.
Sereri vjeruju da su se u centralni Senegal doselili sa sjevera između 10. i 13. vijeka.