Milet
From Wikipedia
Milet je drevni grad na obali Anadolije, blizu ušća reke Meander. To mesto je nastanjeno još od bronzanog doba. Prvo ga u svojim dokumentima spominju Hetiti. U vreme hetitskog kralja Mursila oko 1320.pne. postaje mostobran za ekspanziju Mikenjana u Malu Aziju. Prema hetitskim zapisima smatra se da su ga nastanili stanovnici Krita oko 1500 pne.
Grčki mitovi povezuju osnutak Mileta sa herojem Miletom , koji je pobegao sa krete od kralja Minosa. Ti mitovi kažu da je Milet osnovao grad tek kad je zaklao džina Asteriusa. Kasnije je jedan od 12 gradova Jonskog područja. Plan grada u obliku mreže postaje uzor za rimske gradove.
U 6.veku pne. Milet je postao imperija sa nekoliko kolonija. Bio je centar tokom Jonskog ustanka (499. pne. - 494. pne.). Nakon jonskog ustanka Milet je 494. pne, zapaljen od strane Perzijanaca. Godine 479. pne. ponovo prelazi u grčke ruke.
Tokom vremena nekoliko drugih gradova je osnovano od Miletskih naseljenika, sve do Krima. Milet je bio filozofski centar. Tales, Anaksimandar i Anaksimanes su iz Mileta.
Ponovo su ga osvojili Perzijanci, a oslobodio ga Aleksandar Veliki 334. pne. Po Novom Zavetu Milet je mesto gde se Apostol Pavle sreo sa starešinama Efeske crkve, pre nego što je uhvaćen i odveden u Rim.
[uredi - уреди] Vidi još
- Antički gradovi