From Wikipedia
Ahil povezuje ruku Patrokla
Odnos Ahila i Patrokla je ključni element mita o Trojanskom ratu. Priroda odnosa bila je predmet diskusija još u antičko vreme. U Ilijadi jasno prikazano da dvojica heroja imaju veoma snažnu vezu, ali ljubavni ili seksualni odnos između njih nije jasno opisan. Antički komentatori su njihov odnos interpretirali kroz prizmu sopstvene kulture, tako da se u Atini već u 5. veku pre nove ere smatralo da je njihova veza pederastička. Savremeni kritičari njihov odnos smatraju ili ne-seksualnim ili egalitarnim gej odnosnom.
[uredi - уреди] Genealogija i porodične veze
Ahil i Patroklo su rodbinski povezani, jer je Egina Patroklova baba po ocu, a Ahilova prababa po ocu. Ovo znači da je seksualna i emotivna veza između njih bila incestuozna. Incestuozne veze su česte u mitologiji (kao na primer, brak između Zevsa i Here).
Ahilov bes zbog ubistva Patrokla je centralni motiv mita. Ahil ne učestvuje u borbama zbog uvrede od Agamemnona, zbog čega grčka vojska trpi velike neuspehe i u borbu se vraća sa strahovitim besom da bi osvetio smrt Patrokla koga su ubili Trojanci.
Iako Homer ne opisuje njihov odnos u detalje, on u mnogome određuje Ahilove postupke. Ahil je nežan prema Patroklu, a okrutan i arogantan prema drugima. Iako se svi ratnici bore za ličnu slavu ili za svoj polis, u nekim trenucima Ahil ističe svoj odnos sa Patroklom iznad ostalih. On sanja da svi Grci umru kako bi Patroklo i on dobili svu slavu za osvajanje Troje. Po smrti Patrokla on pati dodirujući njegovo mrtvo telo, posipa se pepelom i odbija da jede. Njegov lament nad Patroklovom smrću je prikazan sličnim jezikom kao kasnije Andromehin nad Hektorom. Ahil se vraća u bitku samo sa jednim ciljem – da se osvetu Hektoru za ubistvo Patrokla, iako su ga bogovi opomenuli da će zbog toga izgubiti život.
David Halperin primećuje da Homer ne prikazuje „Ahila i Patrokla kao ljubavnike (iako si neki Atinjani smatrali da je dao dovoljno nagoveštaja (Eshil, fragmenti 135, 136 Radt; Platon, Gozba 179e-180b; Eshin Protiv Timarha, 133, 141-50)), ali takođe ne čini mnogo ni da isključi takve interpretacije.“[3]
[uredi - уреди] Klasične interpretacije odnosa
Od klasične Grčke, pa posebno u helenizmu sve do Rimljana, odnos između Patrokla i Ahila smatran je ljubavnim pederastičkim, iako nije bilo moguće da se njihove uloge uklope u pederastički model: Ahil je dominantan i slavniji je među ratnicima; Patrokle obavlja poslove kao što su kuvanje, hranjenje i timarenje konja, ali je stariji od Ahila.
U Eshilovoj tragediji Mirmidonci, od koje su danas sačuvani samo fragmenti, njihov odnos je prikazan kao seksualni, a Ahilu je pripisana uloga erasta (zbog toga što je osvetio smrt svog ljubavnika, iako su ga bogovi opomenuli da će zbog toga umreti), dok je Patrokolo, iako stariji, eromenos.
- ↑ Izvori navode tri Menetejeve žene i time tri moguće majke Patrokla
- ↑ prevod Miloš N. Đurić: „Μῆνιν ἄειδε, θεὰ, Πηληιάδεω Ἀχιλῆος“
- ↑ Oxford Classical Dictionary, third edition. Simon Hornblower and Antony Spawforth, eds. Oxford: Oxford University Press, 1996. p. 721. ISBN 0-19-866172-X.